Temel Bilgiler

Izci Andi :

Izci Andinda senden bir izci olarak beklenenlerin net bir açiklamasini bulacaksin. And içtigin zaman, Tanriya, vatanina, baskalarina ve kendine karsi, görevlerini yerine getirmek için söz vermis olursun.

Izcilige baslamak kolay ama gerçek bir izci olmak zordur. Iyi bir izci olmak için kararlilik gerekir. Izcilik bir oyundur ve bütün oyunlarda oldugu gibi izcilikte de takim disi kalmak istemiyorsan uyman gereken kurallar vardir. Bu kurallari Izci Andinda, Izci Türesinde, Izci Parolasinda ve sloganinda bulabilir ve ancak bu kurallara uyarak gerçek bir izci olabilirsin.

Izci Andi : “Tanriya ve Vatanima karsi vazifelerimi yerine getirecegime, izcilik türesine uyacagima, baskalarina her zaman yardimda bulunacagima, kendimi bedence saglam, fikirce uyanik ve ahlakça dürüst tutmak için elimden geleni yapacagima serefim üzerine ant içerim.”

Izci Türesi:

Izci Türesi, Izcilik Hareketinin üzerine kuruldugu temeldir. Izci Türesinde bir izcinin yasaminda uymaga çalisacagi kurallar açiklanir. Izci oldugun zaman Izci Türesi senin davranis biçimin haline gelir. Izci Türesi, izci kurallari diger kanun ve kurallardan farklidir. Diger kanun ve kurallar sunu yap bunu yapma seklindedir. Izci Türesinde ise bu yoktur. Izci Türesi gerçeklerin, olgularin ifadesi, anlatimidir. Örnegin Izci Türesinde “sözünü tut degil, bunun yerine izci sözünün eridir” denir. Izci Türesine uygun bir biçimde yasayarak iyi bir izci olursun. Eger bilinçli olarak izci Türesine uymazsan, izcilikte basarisizliga ugrarsin, Izci Türesinin idealleri yüksektir ve yüksek olmalidir. Ancak yüksek ideallere ulasmak için gayret gösterip, bu ideallere inanarak istedigin gibi bir insan olabilirsin.

Izci Türesi

 1. Izci, sözünün eridir. Seref ve haysiyetini her seyin üstünde tutar.
 2. Izci, yurduna, milletine, ailesine ve izci liderlerine sadiktir.
 3. Izci, baskalarina yardimci ve yararli olur.
 4. Izci, herkesin arkadasi ve bütün izcilerin kardesidir.
 5. Izci, herkese karsi naziktir.
 6. Izci, bitki ve hayvanlari sever ve korur.
 7. Izci, büyüklerinin sözünü dinler, küçüklerini sever ve korur.
 8. Izci, cesurdur, her türlü sartlar altinda neseli ve güler yüzlüdür.
 9. Izci, tutumludur.
 10. Izci, fikir, söz ve hareketlerinde açik ve dürüsttür.

 

IZCI TÜRESININ MADDELERININ ANLAMLARI

Izci türesinin her maddesinin anlami çok derindir. Bu maddeleri çok iyi ögrenmeli ve kendi sözcüklerinle açiklayabilmelisin. Asagidaki açiklamalar bu konuda sana yardimci olacaktir. Izci sözünün eridir-Seref ve haysiyetini her seyin üstünde tutar; Ailen, ögretmenlerin ve arkadaslarin senin bir izci olarak her zaman dogruyu söyledigini ve sözünü tutacagini bilirler. Bundan dolayi sana güvenirler. Anne ve baban senden bir is istediklerinde, artik o isin mutlaka yapilacagindan, oymakbasin oymak toplantilarina mutlaka katilacagindan emindir. Arkadaslarina bir oba gezisi ya da kampa katilacagini söyledi isen, onlar senin istenen zamanda istenen yerde hazir olacagini bilirler. Bazi eksiklikler zaman zaman seninde basina gelebilir. Top oynarken cam kirilabilir, dirsegin takildiginda bir vazo yere düsüp parçalanabilir, dökülen bir sise mürekkeple evde bir sürü sey berbat olabilir. Yaptigini hemen itiraf etmekle ve zarari karsilamakla her sey unutulur.

Baskalarinin sana güvenmesi çok önemli bir seydir. Güvenilir bir insan olarak taninmak gelecekteki yasamin için de önemlidir. Bu durum ilerde iyi bir is bulmana, alisverislerinde kredinin artmasina, hepsinden önemlisi daima aranan “En iyi arkadas” olmana yardimci olur.

Izci yurduna, milletine, ailesine ve izci liderlerine sadiktir; Sadakat ailende baslar. Sen bunu davranislarinla gösterir, ancak bu sekilde ailenin senin için yaptiklarina tesekkür edebilirsin. Bir zincir en zayif halkasi kadar saglamdir. Bir oba veya oymagin basarisi üyelerinin sadakati üzerine kurulur. Liderlerine bagli ve ünitendekilerle iyi iliskiler kur, unutma her zaman bir izci gibi davranmalisin.

Simdiye kadar yüz binlerce Türk, vatanimiza sadakatlerini, onun için gazi ya da sehit olarak ispat etmislerdir. Gerekirse biz de vatan için canimizi verebiliriz. Ancak can vermeden de ne kadar sadik bir vatandas oldugumuzu ispat etmenin pek çok yolu vardir. Toplumsal projelere yardim et, bayragimiza, devlet düzenimize, kanunlarimiza sahip çik ve saygi göster.

Izci baskalarina yardimci ve yararli olur; Bir izci olarak baskalarini düsünür. Izci Andinda “baskalarina her zaman yardimda bulunacagim” sözünü verirsin, Izci Parolasi “daima hazir”dir. Izci slogani “her gün bir iyilik yap”mayi hatirlatir. Bunlarin üçü birlikte ele alindiginda senin baskalarina yardim için verdigin sözü olusturur. Yardim edebilmek için nasil yardim edebilecegini bilmen gerekir. Örnegin, ancak ilk yardimi bilen biri kazaya ugramis birine yardim edebilir. Bulundugu yeri iyi taniyan bir izci bir yabancinin yolunu bulmasina yardimci olabilir. Bir izci olarak kendini yardimci olmaya hazirlamali ve yardim etme yollari aramalisin. Izciler de para için çalisabilirler ama yardimci olmaktan dolayi asla para kabul etmezler. Bahsis ümidi ile bir iyilik yaparsan o iyilik olmaz.

Izci herkesin arkadasi ve bütün izcilerin kardesidir; Arkadaslik bir aynaya benzer. Bir kimseyi gülümseyen bir yüz ile selamlar ve ona yardim elini uzatirsan, gülümseyen bir cevap ve ihtiyacin olan yardimi alabilirsin. Bir arkadas sahibi olmak önce arkadas olmakla mümkündür.

Bir oba ve oymaga katildigin anda dünyayi saran bir kardeslik örgütü içine girersin. Buradaki çocuk ve gençler renkleri, inançlari farklidir. Ama hepsi izci kardeslerindir. Onlar da senin uydugun söz ve türeye uyarak yasamaktadir.

Izci naziktir;

Bu, izci kibardir demenin baska yoludur. Her gün nazik olup olmadigini gösterebilecegin pek çok firsat bulabilirsin. Her seyden önce evinde nazik Kibarligiyla taninan bazi insanlar nedense evlerinde bunu unutmus görünür. Sen onlardan olma. “Lütfen” ve “tesekkür ederim” cümleleri kolayca söylenebilir, basit yardimlar kolaylikla yapilabilir. Gerek anne ve babanin gerekse ailenin diger üyelerinin senin için yaptiklarini ne kadar takdir ettigini, onlara böyle davranislarla hissettirebilirsin.

Görgü kurallarina dikkat edilmesi kisileri daima mutlu eder. Bir bayana kapi açmak, otobüse binerken yer vermek, odaya bir misafir girdiginde ayaga kalkmak, bayanlara masaya otururken sandalyesini çekerek yardim etmek, izci liderlerini selamlamak, asansörde rastladigin bir komsuna “iyi günler” demek senin nazik bir insan oldugunu gösterir. Gençken nazik olmaya çalismak, seni ilerde mükemmel bir insan yapacaktir.

Izci bitki ve hayvanlari sever ve korur; Bir köpegin varsa ya da baska bir evcil hayvana sahipsen, ona karsi müsfik olmalisin. Onu çok sever ve korursan her zaman senin yaninda olur. Hayvanin, yemege, suya, diskilamaya ne zaman ihtiyaç duyacagini önceden anlamalisin. Bu ona gösterecegin özel dikkatle olur.

Bir izci olarak yasaminda pek çok vahsi hayvani taniyacaksin. Bir aksamüstü dolasirken bir geyige rastlayabilirsin. Kamptayken, bir sabah çadirlarinizin yakininda bir sincap görebilir ya da basini çadirin kapisindan çikardiginda kuslarin civiltisini duyar, onlarin dallar arasinda uçusunu seyredebilirsin. Açik havaya ne kadar çok çikarsan o kadar çok birbirinden degisik hayvanin etrafta yasadigini fark edersin. Böylece vahsi yasami daha iyi tanir, onlari korumak için daha fazla istek duyarsin.

Izci büyüklerinin sözünü dinler, küçüklerini sever ve korur; Seni büyüten, seni sefkatle seven, seni olumsuzluklardan koruyan anneni, babani ve aile büyüklerini seviyorsun. Yalniz ailedeki büyükleri degil. Senden yasça ve deneyimce daha ilerde olan diger insanlari da ayni sekilde saymali ve bu saygini davranislarinla göstermelisin. Büyüklerinin sana gösterdigi sevgiyi iyi bir insan, iyi bir izci olarak sen de küçüklerine göstermeli, onlari sevmeli ve korumalisin.

Izci, cesurdurneseli ve güler yüzlüdür; Izci, tutumludur; Izci, fikir, söz ve hareketlerinde açik ve dürüsttür;

Izci Selâmi


Izci selami izci andinin tekraridir ve sag elle verilir. Her bir parmak andin ve türenin maddelerine isaret eder.

Parmaklarin anlamlari:

 1. Tanriya ve vatana karsi görevleri yerine getirmek.
 2. Izcilik türesine uymak.
 3. Baskalarina her zaman yardimda bulunmak.
 4. Küçüklerin büyüklere olan saygi ve bagliligi.
 5. Büyüklerin küçükleri sevmesi ve korumasi.
 6. Tüm dünya izcilerinin kardes oldugu ve kopmaz bir bag ile birbirlerine kenetlenmesi

Tekmil – Teftis

TEKMIL:

Izciler “U” düzeninde dizilirler. Lider öbek baslari tekmil getirirler. Öbek basi olan izci bir adim öne çikarak öbegine “Hazir Ol” komutu verir ve hemen liderin karsisina geçerek selam verir ve elini indirir. Bütün öbekler tamamlandiktan sonra nöbetçi öbek basi dikkat komutu ile o günkü nöbetçi yöneticiyi öbeklerinde kaç kisi varsa ve hangi amaçla toplanmislarsa o çalisma için tekmil verir. Örnegin: Ak öbek on kisi ile bayrak törenine hazirdir liderim gibi. Daha sonra nöbetçi öbek basi diger öbek baslarina yerlerinize mars mars komutuyla öbeklerinin basina dönerler. Öbegin basina giden öbek basi “Rahat” komutu ile öbeklerine seslenir.

Nöbetçi olan yönetici kursun veya kampin tümüne seslenerek kurs müdürüne veya kamp müdürüne tekmil verir. Amaç kursta veya kampta o anki çalismada kaç kisinin bulundugunu belirlemektir. Hasta varsa veya o çalismada olmayan varsa belirlenmis olur.

 

TEFTIS:

Daha çok kiyafet, oda, çalisma düzeni öbek veya oba ruhu bakimindan degerlendirilir. Kamplarda Oba içindeki oba ruhunu canli tutmak, birlik beraberligi, çadir içine, çevresine ve kisisel temizlige dikkat edilmesini saglamak amaciyla Ünite Lideri tarafindan genelde sabahlari yapilan haberli habersiz kontrollerdir. Teftislerde oba ruhu, temizlik, çadir içinin-çevresinin düzeni gibi kriterlere göre puanlama yapilir. Puanlamadaki esas amaç obalar arasi rekabeti ve oba içi dayanismayi saglamaktir.

 

BAYRAK TÖRENI VE DEVIR TESLIM ISLEMI:

Bayrak Töreni: Bu tören, izci ve liderlerin bayraga ve vatana karsi saygi ve bagliliklarini, üniformali, özenli ve disiplinli olarak gösterdikleri bir törendir. Izcilik faaliyetlerinin hepsinde mutlaka bayrak töreni yapilir.

Bu törenin isleyis sirasi;

 1. Toplanma (U düzeninde)
 2. Tekmil
 3. Bayrak devir teslimi
 4. Bayrak çekilmesi
 5. Teftis sonuçlari ve duyurular
 6. Iyi dilekler
 7. Dagilma, seklindedir

Törende izciler veya kursiyerler “U” düzenindedirler. “U”nun iki yaninda yer alanlarin yüzleri iç kisma tabani olusturan gruplarin ise yüzleri bayrak diregine bakar. Buradaki amaç herkesin bayragi rahat bir sekilde görebilmesidir.

Bayrak töreninde nöbetçi öbek ile devralacak öbek arasinda üç kisilik bayrak ekibi olusturulur. Bayragi teslim eden ile bayragi teslim alacak kisi ortada diger iki kisi yanlarda durur. Dikkat komutu ile bayragi teslim eden kisi ve bayragi teslim alacak kisi bir adim öne çikar herkes hazir ol vaziyetindedir. Bayragin yanindaki muhafizlar ile yöneticiler selam verirler.

 

DEVIR TESLIM ISLEMI:

Bayragi teslim eden izci :

(SEREFI ILE KORUDUGUM BAYRAGIMI TESLIM EDIYORUM) der ve bayragi bir kez öperek bayragi arkadasina verir.

Bayragi teslim alan kisi:

(SEREFI ILE KORUDUGUNUZ BAYRAGIMI TESLIM ALIYORUM) der ve bir kez oda öper.
Bayragi teslim eden grup yerine gider bayragi teslim alan grup ise bayragi göndere çekmek için bayrak diregine dogru gider.

Sira bayragin çekilmesindedir. Istiklal Marsi yönetecek kisi , bayragin hazir oldugunu görünce “Hazir Ol” komutun verir. Ses verdikten sonra marsi söyletmeye baslar. Bu arada bayrak ekibindekiler ve Kurs ve Kamp Müdürü de selam verir. Bayragi çeken, bayragi düsmemesi için ipin ucu tutulur ve bu sirada bayragi çekende selam durumuna geçer. Marsi yöneten kisi marsin bitiminde dönüp bayragi selamlar ve “Rahat” komutu verir. Ancak bundan sonra bayrak ipi yerine baglanir. Duyurular, iyi dileklerden sonra nöbetçi liderin komutayla dagilinir.

Bayrak toplu halde Istiklal Marsi söylenilerek indirilebilecegi gibi, nöbetçi lider nezaretinde düdük (dikkat) komutuyla da indirilebilir.

Bayrak çekilirken mümkün oldugu kadar hizli çekilir. Indirilirken ise Istiklal Marsinin söylenis süresi kadar zamanda indirilir. (Unutmayalim ki gönder attik bayraksiz birakilamaz. Bayrak degistirmek amaciyla indirilebilir.) Daha sonra üçgen seklinde katlanarak saklanir.

Bayrak beyazi görünmeyecek sekilde önce uzunluguna katlanir. Daha sonra muska seklinde katlanarak muhafaza edilir.

 

NOT: Nöbetçi öbekler tekmilde daima sag basta dururlar. Digerleri sira ile nöbetçi öbek basinin yanina dizilirler o günkü çalismalarindan nöbetçi öbek sorumludur. Bayrak gönderdeki ipe sancak dügümü ile baglanir. Bu dügüm kolay baglanip kolay çözülür Istiklal Marsi söylenirken yöneticiler ile bayragin yaninda bulunan muhafizlar bayraga dönerek selam verirler. Bayragi göndere çeken izci bayragi çektikten sonra oda bayragi selamlar. Istiklâl Marsini yöneten kisi Istiklâl Marsi bittikten sonra o da bayragi selamlar ve yerine geçer.

Izcilik ve Toplum

Toplum hizmeti, izcilik programini önemli bir parçasidir. Biz bir toplum içinde yasiyoruz, yasamak durumundayiz. Toplumla barisik olmamiz yasamin mutlu olmasi bakimindan oldukça önem tasir. Izcilik hareketi kisiyi bölgesinin, ulusunun ve uluslararasi toplumun yararli bir üyesi konumuna yükselterek bu amaçla da onu fiziksel, zihinsel, sosyal ve ruhsal yönlerden topyekun gelistirmeye katki saglamak amacindadir. Izciligin de katkisi ile yetisen genç, çalismasinin bir parçasi olarak toplulugun kalkinmasina ve gelismesin katki aglar. Bu katkiyi saglamak için önce kendisinin ve toplun ne oldugunun farkina varir. Bu hizmet için ne tür sorumluluklar yüklenecegini belirler ve uygun etkinlikleri gerçeklestiriri. Bu hizmeti yaparken; geçici çözümler yerine kalici hizmetlere öncelik verir. Kisaca, balik yemeyi ya da vermeyi degil balik tutmayi ögretmeyi tercih eder.

Iyi hizmet götürmek için toplumla barisik olmanin önemini vurgulamistik. Bu baglamda; çesitli izcilik etkinliklerinde toplumun katkisinin, desteginin alinmasinin, hizmeti nitelik ve nicelik bakimindan olumlu etkileyecegini söylemek yararli olacaktir.

Toplum hizmeti konusunda izcilik hareketi olarak ulusal ve uluslararasi düzeyde önemli çalismalar yapilmistir. Gelismis ülkelerin geri kalmis izcilik teskilatlarina yardim, jamborelere maddi imkânsizlik yüzünden katilamayan teskilatlara diger bazi teskilatlar yardimci olmustur.

DIN VE AHLAK

Izciligin amaçlarindan biri gençleri topluma hayirli ve faydali birer fert olarak yetistirmektir. Bu amaç dogrultusunda gençlerin manevi ve ahlaki gelisimleri büyük önem arz etmektedir. Manevi ve ahlaki degerlerden yoksun bir toplumun çagdaslasabilmesi mümkün degildir.

DIN

Izcilik andinin ilk kelimesi bildigimiz gibi “Tanriya” diye baslamakta ve “Tanriya, vatanima karsi vazifelerimi yerine getirecegime… And içerim” diye tamamlanmaktadir. Bu giris uluslararasi bütün izci antlarinda mevcuttur. Izciler bu nedenle mensup oldugu dinin gereklerini izcilik yasamlari boyunca yerine getirirler.

And ve türenin açiklamalari sirasinda da gördügümüz gibi izcilik uluslararasi bir hareket olan izcilik din ve irk ayrimi gözetmez. Her izci bir dinin mensubudur. Her irk ve dinden izciler bu hareketin birer üyesidir. Hiç bir izci dini görüs ve ibadetinden dolayi kinanamaz ve hiç bir izci din konularinda zorlanamaz.

 

Izciler yemek öncesinde dua ederler ve bulduklari yiyecekler için sükrederler. Toplanti sonunda liderler izcileri kisa bir süre iyi dilek duygulariyla bas basa kaldiklarinda kendi içlerinden dualarini okurlar ve kendisi, ailesi, vatani ve insanlik adina tanridan iyi dilekte bulunurlar.

Din kurallari yaratici olan Tanri tarafindan konulan, peygamberler araciligiyla insanlara bildirilen, akil sahiplerini kendi istekleriyle iyiliklere yönlendirerek dünyada ve ahirette mutluluga ulastirmayi amaçlayan ilahi kurallar bütünüdür.

Yüce bir kudrete inanma ve ibadet etme egilimi insanin yaradilisindan kaynaklanmaktadir.

Ilahi dinlerin ortak yani hepsinin Tanri tarafindan peygamberler araciligiyla gönderilmesidir. Bu dinlerde ibadet ve ahlak açisindan birçok ortak yön vardir. Örnegin hepsinde, Tanri, melek, kutsal kitap, peygamber, ahiret ve kader inanci gibi ortak inançlar bulunur. Ibadet, Nikâh, Tövbe, Ibadete çagri gibi sekilsel ortakliklar vardir. Bütün ilahi dinlere göre il insan Hz. Âdem’dir. Ilahi dinlerde bazi davranislara verilen ahlaki degerler çogunlukla aynidir. Örnegin dogruluk, hosgörülü olmak, alçak gönüllülük, sefkatli ve merhametli olmak , büyükleri saymak, küçükleri korumak bütün ilahi dinlerde bir erdem olarak görünür. Bu dinlere göre insan, Tanri’nin yaratigi en üstün varliktir. Insan akil ve iradesiyle diger varliklardan üstün kilinmistir.

AHLAK

Izci olurken “kendimi ……ahlakça dürüst tutmak için elimden geleni yapacagima serefim üzerine and içerim” diye söz veriyoruz. Nedir bu ahlak? Bu kadar önemli mi? Ahlak kelime olarak; güzel huylar, iyi nitelikler ve iyi davranislar olarak tanimlanir. Tanim olarak ise; Ahlak , insanin iyi veya kötü olarak nitelendirilmesine yol açan manevi özellikleri, huylari ve bunlarin etkisiyle ortaya koydugu iradeli davranislarin bütünüdür. Ahlak insanin iyi ve kötü huylari sebebiyle kendi istegi ve iradesiyle gerçeklestirdigi davranislar bütünüdür.

Insan yaradilisi geregi bir toplum içinde yasamak ve isbirligi yapmak zorundadir. Bu nedende toplumda güzel davranislara yönlendirebilecek kurallarin olmasi gereklidir. Ahlak kurallari insanlara iyilik yapmayi ve kötülüklerden kaçinmayi ögütleyen kurallardir. Toplumun koydugu kurallara uyan ve toplumu mutlu edecek davranislari sergileyen insanlar toplumda sevilir, sayilir, lider olarak görülür ve onure edilir.

Din ve ahlak, toplu yasayisin zorunlu kildigi görev ve sorumluluklari belirleyen, insanlarin birbirlerine karsi davranis biçimlerini belirleyen kurallar koyarlar. Din ve ahlak kurallari arasinda büyük bir benzerlik vardir. Her ikisi de dogru ile yanlisin, iyi ve kötünün, adaletin, bencilligin tanimlarini çok benzer olarak yaparlar. Kurallar arasinda benzerlik olmakla birlikte yerine getirmeme konusunda yaptirimlari farklidir. Ahlak kurallarin uygulanmasini kisinin vicdanina birakir.

Hem ülkemizdeki uluslararasi kamplarda, hem de yurtdisina gittiginizde yabanci kamplarda farkli dinlerden izcilerle beraber olacaksiniz. Izciler bu tür kamplarda; bu dini ve manevi bilgiler isiginda hem kendi inançlarinin gereklerini yerine getirecek, hem de baskalarini dini nedenlerle kinamayacak, ibadet sekillerine ve farkli dini adetlerine saygi gösterecektir.

Armalar

M.Ö. 2000 yilindan beri safligin ve temizligin sembolü olmasinin yaninda 19. yüzyilda kullanilmaya baslanan pusulalarin üzerinde sasmaz yön gösterici anlamina gelen zambak çiçegi Baden Powel tarafindan izciligin sembolü ve armasi olarak seçilmistir. Iyiyi ve dogruyu ifade eden zambagin üç ucu izciye verdigi sözü hatirlatir. Orijinal arma her ülkede farkli degisikliklere ugramissa da zambak çiçegi figürü hepsinde gözükür.

 

Kiz izcilerin sembolü olan yoncanin üç yaprakli olmasi ise izci sözü ile ilgilidir. Yonca yapragi da orta çaglarda derebeylerinin sancaklarinda bulunup derebeylerinin çevrelerindeki insanlari sevdigini ve onlari korudugunu sembolize eder.

Bugün kullanilan uluslararasi erkek izci armasi mor zemin üzerine beyaz, kiz izci armasi ise mavi zemin üzerine altin sarisi rengindedir.

Türk erkek izci armasi gri fon üzerine kirmizi, kizlarinki gri fon üzerine yesildir.

News Reporter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir