LIDER GENÇLIK, SPOR ve IZCILIK KULÜBÜ DERNEGI TÜZÜGÜ

 

Madde 01 – Dernegin Adi:

Dernegin adi: LIDER GENÇLIK, SPOR ve IZCILIK KULUBÜ Dernegi

 

Madde 02 – Kurulus:

Dernegin merkezi: Kahramanmaras merkezidir. Dernegin subesi yoktur. Dernek yasal çerçevede temsilcilik açabilir.

 

Madde 03 – Temsili Renkler:

Kulübü temsil eden renkler mavi yesil ve beyazdir. Kulübün Logosu, beyaz zemin üzerine Mavi renklI “Lider Gençlik” yazisi , yazinin sol tarafinda bulunan  “L”harfinin ters dönerek birlesiminden olusan bas ve gövdesi yesil renkli sporcu figürü,” Lider Gençlik” yazisinin altinda ise “Spor ve Izcilik Kulübü” yazilidir. Amblem ise arma seklindedir. Kenarda mavi serit, onun içinde mavi ve yesil renklerden olusmus hilal seklinde izci fulari, orta kisimda Kahramanmaras’in Istiklal Madalyasini simgeleyen madalyon içerisinde izci çadiri, çadirin üzerinde  mavi renkli kulübün logosunda bulunan sporcu figürü bulunmaktadir. Çadiri  üstten çevreleyen “Lider Gençlik”, alttan çevreleyen” spor ve izcilik kulübü” yazisi ile çadirin  altinda “Kahramanmaras” ve kulübün  kurulus yili olan “2009” yazilidir.

 

 

Madde 04 – Dernegin Amaci:

a) Çagdas anlamda bedensel ve zihinsel spor anlayisini ve ahlakini yayginlastiran, olgunlastiran ve gelismesini saglayan her türlü sportif, sosyal, kültürel çalismalari düzenlemek, düzenlenenlere katilmak, üyelerin fizik ve moral kabiliyetlerini gelistirici çalismalar yapmak, saglam bünyeli, temiz ahlakli ve yetenekli sporcular yetistirmek,

b) Gençlerin bilgi ve beceri yönünden günümüz ve gelecek dönemin gereklerine göre donatilmis; milli, ahlaki ve evrensel degerlere bagli, çevreye duyarli, üstün vasifli, egitimli, kültürlü ve görgülü bir insan olarak yetismesine katkida bulunmak,

c) Insanlarin karsilikli sevgi ve saygi duygulariyla, birlik ve beraberlik içinde yasamasina; fertler ve toplumlar arasinda dostlugun saglanmasi, korunmasi ve gelismesi; mutlu, huzurlu ve güvenli olmalarini saglamaya yönelik her türlü sosyal çalisma yapmak,

d) Çevre ve Kültür duyarliligina sahip resmi ve özel kuruluslarla dayanisma halinde, temiz ve yasanabilir bir çevre idealini benimsemis milli kültür ve ahlak sahibi insanlardan meydana gelen bir toplumun olusmasina katkida bulunmak,

e) Izci And ve Türesinin isigi altinda, gençlerin yapici ve yaratici taraflarini ortaya çikaracak izci üniteleri ve gruplari olusturarak çalismalarini programlamak, dogal izci liderlerin egitilmelerini saglamak.

 

Madde 05 – Dernekçe Sürdürülecek Çalisma Konulari Ve Çalisma Biçimleri:

Dernek, gayeleri dogrultusunda asagida belirtilen tüm çalismalari, yasalarda belirtilen esas ve usullere uygun bir sekilde yapar.

a)Dernek, çocuk, genç ve yetiskinlerin her birinin seviyesine uygun olarak bilimsel ve çagdas usul ve araçlarla, Türkiye’de faaliyet gösteren ve federasyonu bulunan her türlü spor dalinda (Aticilik, Atlama, Atletizm, Avcilik, Badminton, Basketbol, Beysbol, Bilardo, Binicilik, Bisiklet, Bocce, Boks, Bowling, Briç, Buz Sporlari, Çim Hokeyi, Dagcilik, Dart, Ekstrim, Futbol, Geleneksel Spor Dallari, Golf, Güres, Halk Oyunlari, Halter, Hentbol, Herkes Için Spor, Izcilik, Jimnastik, Judo, Kano ve Rafting, Karate, Kayak ve Kizak, Kuras, Kürek, Masa Tenisi, Modern Pentatlon, Motosiklet, Okçuluk, Otomobil Sporlari Satranç, Softbol, Sualti Sporlari, Sutopu, Taekwondo, Tenis, Triatlon, Voleybol, Vücut Gelistirme, Yelken, Yüzme vs.) faaliyet yapar, ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak spor kulübü tesekkül ettirir, tescilini yaptirir.

b)Her seviyede sportif faaliyetlere katilan genç ve yetiskinlerle, orta, yüksek ve akademik egitim gören ögrencilere karsilikli veya karsiliksiz burslar verir; ayni ve nakdi yardimlar saglar, malzeme ve barinma imkânlari temin eder, genç ve yetiskinleri spora özendirici her türlü faaliyeti yapar.

 

 

c)Yurtiçi ve yurtdisinda, sportif, kültürel, egitim ve kaynasma amaçli programlar, sportif müsabakalar, turnuvalar, eglence ve yarislar, senlikler, anma günleri, fuarlar, sergiler, piknik ve geziler, ziyaretler, kermesler, çekilis, festival, konserler ile konferanslar, sempozyumlar, seminerler, paneller, açik oturumlar, forumlar ve kurslar düzenler, düzenlenenlere katilir. d)Açik ve kapali spor salonlari ve tesisleri, spor okullari, kültür ve spor merkezleri, izci evleri, lokaller, kitapliklar, kütüphaneler, kamp yerleri, okuma ve etüt salonlari ve merkezleri, konferans salonu, misafirhaneler, yurtlar, pansiyonlar yapar, satin alir, kiralar, kiraya verir ve isletir.

e)Gençlerin serbest zamanlarini degerlendirmeleri için birlikte kullanabilecekleri araç ve gereçler temin eder, tesisler kurar ve isletir. Özellikle gençlere yönelik her türlü beceri, meslek ve sanat kurslari açar. Yaz okullari ve takviye kurslari düzenler. Gençlere her alanda destek olunur.

f)Dernek içinde olusturulacak komiteler, komisyonlar veya uzman ya da danismanlar araciligi ile amaç ve çalisma konularinda incelemeler ve arastirmalar yapar. Yurtiçi ve yurtdisi egitim, danismanlik ve rehberlik merkezleri kurar. Üyelerini daha aktif ve verimli kilmak için hizmet içi egitim programlari düzenler. Kulüpler, komisyonlar ve çalisma gruplari tesekkül ettirir.

g)Insanlarin ruhen ve bedenen saglikli olmasi, saglikli kalmasi ve saglik sorunlarinin çözülmesi için projeler hazirlar, çözüm yollarinin gelistirir, bulunan çözüm yollarinin uygulanmasi için çalismalar yapar.

h)Folklor çalismalari, halk oyunlari, tiyatro, müzik, fotografçilik, resim ve heykel, el beceri kurslari ile edebiyat, diksiyon ve hizli okuma gibi kisisel gelisim kurslari düzenler.

i)Insanlar ve toplumlar arasinda dostlugun, sosyal huzurun ve refahin saglanmasi için her türlü faaliyeti yapar, ihtiyaç sahiplerine her türlü ayni (gida, ev esyasi, sahsi esya, yakit vb.) ve nakdi yardimlarda bulunur.

j)Izciligin yayginlastirilmasi ve tanitilmasi için her türlü çalismalari yapar, izcilik faaliyetlerini destekler. Izci üniteleri ve gruplari olusturur. Yurt içi ve yurt disi kamplar, geziler, kurs ve seminerler, liderlik temel kursu, brans kurslari ve uzmanlik kurslari düzenler.

k)Sivil savunmanin yayginlastirilmasi, tanitilmasi ve kisilerin donanimli kilinmasi için her türlü çalismalari yapar, ilk yardim ve kurtarma faaliyetleri konusunda üyelerini egitir, kurslar düzenler, kurtarma ve çalisma ekipleri olusturur, sivil savunma faaliyetlerini destekler. Afetzedelere barinma, beslenme, giyim, saglik yardimi ve tedavi basta olmak üzere ihtiyaç duyduklari konularda yardim saglar.

l)Tarihi, kültürel ve tabii çevreyi korumak ve gelistirmek, çevre bilincini olusturmak için her türlü faaliyeti yapar. Çevre temizligi ile ilgili kampanyalar düzenler. Agaçlandirma çalismalari yapar, orman alanlari tesis eder.

m)Milli ve dini gün ve gecelerde, anma ve kutlama programlari düzenler.

n)Dernek amaçlari dogrultusunda yazili ve görsel-isitsel medyada halki bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye yönelik çesitli sunumlar yapar. Brosür, afis, katalog, bülten, dergi, kitap, yillik, gazete ve benzeri yayinlari basar ve yayinlar, P.O.P malzemeleri çikarir. TV filmi çeker, CD, DVD gibi her türlü manyetik ve elektronik malzeme hazirlar. Faaliyetlerini ve görüslerini kamuoyuna duyurmak üzere basin açiklamalari yapar ve bildiriler yayinlar.

o)Dernek, amaçlarini gerçeklestirmek üzere, baska derneklere ve federasyonlara kurucu veya üye olabilir. Baska dernekler, vakif, sendika, mesleki kuruluslar ve benzeri sivil toplum kuruluslariyla ortak bir amaci gerçeklestirmek üzere girisim, hareket vb. adlarla olusturduklari tüzel kisiligi bulunmayan geçici nitelikteki platformlar kurabilir, kurulmus olanlara katilabilir, ortak çalismalar yapabilir. Adi geçen kurumlardan maddî yardim alabilir ve bunlara maddî yardimda bulunabilir. Dernek amaçlari dogrultusunda, siyasi partilerle isbirligi yapabilir.

p)Dernek, yürürlükteki yasalara uygun olarak uluslararasi faaliyette ve isbirliginde bulunabilir, yurtdisinda temsilcilik açabilir, yurt disinda dernek veya üst kurulus kurabilir veya yurt disinda kurulmus dernek veya kuruluslara katilabilirler, yabanci ülkelerdeki dernek veya kuruluslarin üyelerini Türkiye’ye davet edebilir, bunlarin davetlerine uyarak üyelerini veya

 

 

 

 

üçüncü kisileri dernek adina yurt disina gönderebilir. Yurt disinda bulunan kisi, kurum ve

kuruluslardan ayni ve nakdi yardim alabilir.

r)Dernek; amaçlarini gerçeklestirmek üzere tasinmaz mal satin alir, bagis kabul eder, üzerinde her türlü ayni haklari tesis edebilir, kiralar, kiraya verebilir, isletebilir ve her türlü insaati yaptirabilir, tasinir mallar, menkul degerler, araçlar ve haklari satin alabilir, kiraya verebilir. Yardim Toplama Kanunu ile Kurulus Tüzügü hükümlerine uygun olarak bagis ve yardim alir, bagis ve yardimda bulunur.

s)Dernek gayelerini yerine getirmek amaciyla iktisadi isletmeler, Ticari Sirketler kurabilir, temsilcilikler açabilir.

t)Kanun, yönetmelik ve faaliyet gösterilen sportif alanlarda bagli bulunulan federasyon ve/veya diger kuruluslarin yayimlayacagi yönetmelik ve tebligler ile getirecekleri düzenlemelere uygun olarak sözlesmeli profesyonel ve amatör sporcu, izci lideri, egitici, saglik personeli, teknik ve idari personel istihdam eder.

u)Dernek tasinmaz mallarla ilgili her türlü tasarrufu yapabilir.

v)Dernek, ilgili mevzuat çerçevesinde, sahislardan ve muhtelif kuruluslardan maddi yardim talep edebilir, bu kuruluslar tarafindan yapilan yardimlari kabul edebilir, bu kuruluslara yardimda bulunabilir.

y)Amaç ve çalismalarini gerçeklestirmek için yasalarda öngörülen diger çalismalari yapar.

 

Dernege Üye Olma, Üyelikten Çikma Ve Çikarilmanin Sart Ve Sekilleri

 

Madde 06 – Üyelik:

Derneklerle ilgili mevzuat hükümlerine göre dernek üyesi olabilecek olan gerçek ve tüzel kisiler dernege üye olabilirler. Dernegin asil üye ve onursal üye olmak üzere iki çesit üyesi vardir.

 • Asil Üyelik: Fiil ehliyetini haiz bulunan her gerçek kisi ile tüzel kisiler dernege üye olabilir.

— Onursal Üyelik: Fiil ehliyetini haiz bulunan gerçek kisiler ile tüzel kisilerden, dernege faydali olacagi umulan kisilerin kendi talebi veya 2 asil üyenin teklifi üzerine Yönetim Kurulu Karari ile onursal üye olunur. Onursal üyenin oy hakki ve aidat verme zorunlulugu da yoktur.

 

Madde 07 – Üyelige Girme, Üyelikten Çikma Ve Çikarilma:

Dernege üye olabilmek için yönetim kurulunun karar vermesi gerekir. Yönetim kurulunca, üyelik için yapilan basvurular en geç 30 gün içinde karara baglanir ve sonuç basvuru sahibine yazili olarak bildirilir. Her üye istifa hakkina sahiptir. Üyeler o yila ait aidatlarini tamamen ödemek ve yazi ile Yönetim Kuruluna bildirmek sureti ile dernek üyeliginden çikabilir. Üyelik için kanunda veya tüzükte aranilan nitelikleri sonradan kaybedenlerin dernek üyeligi kendiliginden sona erer. Dernek Üyelerinden;

— Derneklerle ilgili mevzuat hükümlerine göre üyelikten çikarilmasi gereken,

 • Dernekler Kanununda belirtilen yasak faaliyetlerde bulunan,
 • Dernegin amacina aykiri davranan, dernegin amacinin gerçeklesmesini güçlestirici veya engelleyici davranis sergileyen veya dernegin aleyhine faaliyette bulunan,
 • Senesi bittigi halde aidatini yazili ihbara ragmen ödemeyen, Üyeler Yönetim Kurulu karari ile üyelikten çikarilir.

 

Madde 08 – Üyelerin Haklari:

Hiç kimse dernege üye olmaya ve dernekte kalmaya zorlanamaz. Dernek üyeleri esit haklara sahiptir. Her üyenin genel kurulda bir oy hakki vardir. Üye oyunu sahsen kullanmak zorundadir. Vekâletle baskasina oyunu kullandiramaz. Onursal üyelerin oy hakki yoktur. Tüzel kisinin üye olmasi halinde, yönetim kurulu baskani veya temsille görevlendirecegi kisi oy kullanir. Bu kisinin baskanlik veya temsil görevi sona erdiginde, tüzel kisi adina oy kullanacak kimse yeniden belirlenir.

 

 

 

 

Madde 09 – Dernegin Organlari:

Dernegin organlari sunlardir:

 • Genel Kurul,

—  Yönetim Kurulu,

 • Denetim Kurulu.

 

Madde 10 – Genel Kurulun Tesekkülü:

Genel Kurul, dernege kayitli asil üyelerden tesekkül eden ve derneklerle ilgili kanunlar ile bu tüzükte belirtilen görev ve yetkileri bulunan en yetkili karar organidir.

 

Madde 11 – Toplanma Zamani:

Genel kurul iki yilda bir mayis ayinda olagan olarak toplanir. Yönetim ve denetim kurullari gerekli gördügü hallerde veya dernek üyelerinin beste birinin yazili istegi üzerine, yönetim kurulu, genel kurulu bir ay içinde toplantiya çagirmak zorundadir. Yönetim kurulu bu görevi yapmazsa dernekler kanununun ilgili maddesi uygulanir.

 

Madde 12 – Çagri Usulü:

Genel kurul, Yönetim Kurulunca, en az onbes gün önceden toplantiya çagrilir. Bu amaçla toplantinin günü, saati, yeri ve gündemi mahalli bir gazete ilani ile veya mevzuata uygun diger usullerle üyelere bildirilir. Bu çagrida, çogunluk saglanamamasi sebebi ile toplanti yapilmazsa, ikinci toplantinin hangi gün, saat ve yerde yapilacagi da belirtilir.

 

Madde 13 – Toplanti Yeri:

Genel kurul dernek merkezinin bulundugu yerde yapilabilecegi gibi, Yönetim Kurulu karari ile baska bir yerde de yapilabilir.

 

Madde 14 – Toplanti Yeter Sayisi:

Genel kurul dernek tüzügüne göre genel kurula katilma hakki bulunan üyelerin salt çogunlugunun, tüzük degisikligi ve dernegin feshi hallerinde üçte ikisinin katilimi ile toplanir. Çogunlugun saglanamamasi sebebiyle toplantinin ertelenmesi durumunda ikinci toplantida çogunluk aranmaz. Ancak; bu toplantiya katilan üye sayisi dernegin yönetim ve denetim kurullari üye tam sayisinin iki katindan az olamaz. Genel kurul toplantisi bir defadan fazla geri birakilamaz.

 

Madde 15 – Toplanti Yapilis Usulü:

Dernek genel kurul toplantisi üyelere bildirilen gün, saat ve yerde yapilir. Genel kurula katilacak üyeler yönetim kurulunca düzenlenen listelerdeki adlari hizasina imza ederek toplanti yerine girerler. Çogunluk saglanamazsa durum bir tutanakla tespit edilir. Toplanti Yönetim Kurulu baskani veya görevlendirecegi biri tarafindan açilir.

 

Madde 16 – Toplanti Yönetimi:

Genel kurulun açilisindan sonra toplantiyi idare etmek üzere bir baskan ve bir baskan vekili ve yeteri kadar kâtip seçilir. Toplantinin yönetimi genel kurul baskanina aittir. Kâtipler toplanti tutanagini hazirlarlar. Baskanla birlikte imzalarlar. Toplanti sonunda bütün tutanak ve belgeler Yönetim Kuruluna verilir.

 

Madde 17 – Toplantida Görüsülecek Konular:

Genel kurul toplantisinda gündemde yer alan maddeler görüsülür. Ancak hazir bulunan üyelerin en az onda biri tarafindan görüsülmesi yazili olarak istenen hususlarin gündeme konulmasi zorunludur.

 

 

 

 

 

Genel Kurulun Görevleri-Yetkileri-Oy Kullanma Ve Karar Alma Usul Ve Sekilleri

 

Madde 18 – Genel Kurulun Görev Ve Yetkileri:

 • Dernek organlarinin seçilmesi,

— Dernek tüzügünün degistirilmesi,

— Yönetim ve denetim kurullarinin raporlarinin görüsülmesi ve kabulü, Yönetim Kurulunun ibrasi,

— Üye aidatlarinin belirlenmesi,

— Yönetim Kurulunca hazirlanan bütçenin görüsülmesi ve aynen veya degistirilerek kabulü,

— Dernek için lüzumlu tasinmaz mallarinin satin alinmasi veya mevcut tasinmaz mallarin satilmasi için Yönetim Kuruluna yetki verilmesi,

— Yurtiçinde ve yurtdisinda temsilcilik açilmasi, yurtiçi ve yurtdisinda dernek veya üst kurulus kurulmasi veya kurulmus dernek veya kuruluslara katilinmasi,

— Dernegin feshine karar verilmesi,

 • Yasalarda ve bu tüzükte genel kurulca yapilmasi belirtilen diger görevlerin yerine getirilmesi.

 

Madde 19 – Karar Yeter Sayisi Ve Oylama Sekli:

Genel Kurul kararlari, toplantiya katilan üyelerin salt çogunluguyla alinir. Oylamanin açik olmasi esastir. Ancak genel kurul, gündemin bazi maddeleri için gizli oylama yapilmasina karar verebilir. Tüzük degisikliklerinde karar nisabi, kongreye katilan üyelerin üçte iki çogunlugudur.

 

Yönetim Kurulunun Teskili-Görev Ve Yetkileri

 

Madde 20 – Yönetim Kurulunun Teskili:

Yönetim Kurulu 5 asil ve 5 yedek olmak üzere genel kurul tarafindan iki yil için seçilir. Daha önce seçilenler yeniden seçilebilir. Asil üyelerden bosalma olmasi halinde yedek üyelerden siraya göre çagrilmasi zorunludur. Yönetim Kurulu dernegin yürütme ve temsil organidir; bu görevini kanuna ve dernek tüzügüne uygun olarak yerine getirir. Temsil görevi, Yönetim Kurulunca üyelerden birine veya bir üçüncü kisiye verilebilir.

 

Madde 21 – Yönetim Kurulunun Görev Ve Yetkileri:

 • Dernegi temsil eder, dernegi yönetir ve faaliyetlerini yürütür,

— Dernegin gelir ve gider hesaplarina iliskin islemleri yapar ve gelecek döneme ait bütçeyi hazirlayip genel kurula sunar,

— Yasalarin ve dernek tüzügünün kendisine verdigi isleri yapar ve yetkilerini kullanir,

— Dernek faaliyetleri için bina kiralar, lokal açar, lokalin iyi islemesi için gerekli tedbirleri alir,

— Üye alinmasina veya gerektiginde üyelikten çikarilmasina karar verir,

— Genel kurulu olagan veya olagan üstü toplantiya çagirir,

— Uluslar arasi faaliyette veya isbirliginde bulunulmasina, yürürlükteki yasalara uygun olarak, yurt disinda bulunan kisi, kurum ve kuruluslardan ayni ve nakdi yardim alinmasina; bunlarla isbirligi yapilmasina ve karsilikli yardimlasmaya dair kararlari verir.

— Benzer amaçli derneklerden, vakiflardan, isçi ve isveren sendikalarindan ve mesleki kuruluslardan maddî yardim alinmasina ve adi geçen kurumlara maddî yardimda bulunulmasina dair kararlari verir.

— Dernegin, yurt içinde bulunan dernekler, vakiflar, sendikalar, meslek kuruluslari ile resmi kuruluslarla ve tüm gerçek ve tüzel kisilerle isbirligi yapilmasina, karsilikli yardimlasmanin saglanmasina dair kararlari alir.

— Genel Kurulun aldigi kararlari yerine getirir, ilgili mevzuat ve dernek tüzügünün gerektirdigi diger görevleri yapar, dernek gayesi dogrultusunda ve dernek faaliyetleri çerçevesinde genel kurulun münhasiran yetkisinde olmayan her türlü karari alir ve uygular.

 

 

 

 • Dernegin baska derneklere kurucu veya üye olmasi durumunda dernegi, yönetim kurulu baskani veya temsille görevlendirecegi kisi temsil eder ve oy kullanir. Bu kisinin baskanlik veya temsil görevi sona erdiginde, dernek adina oy kullanacak kimseyi Yönetim Kurulu belirler.

 

Madde 22 – Görev Bölümü:

Yönetim Kuruluna seçilenler kendi aralarinda bir baskan, bir baskan yardimcisi, bir muhasip, bir sekreter ve üye seçerler.

 • Baskan: Dernegi temsil eder ve kararlari uygular.
 • Baskan yardimcisi: Baskanin bulunmadigi zamanlarda onun görevlerini yapar.
 • Muhasip: Dernegin hesaplarini tutar, muhasebeyi ilgilendiren diger islemleri takip eder.
 • Sekreter: Dernegin sekreterlik ve yazisma islerini yürütür, hesapla ilgili olmayan defterleri tutar.

 

Madde 23 – Toplanma Ve Karar Yeter Sayisi:

Yönetim Kurulu, Yönetim Kurulu baskaninin çagrisi üzerine gerekli gördügü zamanlarda üye tam sayisinin salt çogunlugu ile toplanir. Kararlar toplantiya katilanlarin salt çogunlugu ile alinir.

 

Madde 24 – Yönetim Kurulunun Tamamlanmasi:

Yönetim Kurulu üye sayisi çesitli sebeplerle bosalirsa, eksilen üyelerin yerine yedeklerin sirasiyla alinmasi suretiyle Yönetim Kurulu tamamlanir. Buna ragmen Yönetim Kurulu üye tam sayisinin yarisinin altina düserse dernekler kanununun konuya iliskin hükümleri uygulanir.

 

Dernegin Denetimi

 

Madde 25 – Denetim Kurulu Seçimi, Görev Ve Yetkileri

Denetim kurulu genel kurul tarafindan asil üyeler arasindan iki yil için seçilen üç asil, üç yedek üyeden kurulur. Seçilen üyeler tekrar seçilebilir. Denetleme Kurulu üyeleri tek tek veya heyet halinde her zaman dernek defterlerini tetkik edebilirler. Yönetim Kurulu ve Sekreter kendilerinden istenilen belge, defter ve bilgileri Denetim Kurulu üyelerinin tetkikine arz ile mükelleftir. Denetim kurulu her zaman Yönetim Kurulu çalismalarini ve bütün islemlerini genel kurul adina denetler ve inceler. Bunun sonunda elde ettigi sonuçlari bir rapor ile Yönetim Kuruluna ve toplantilarda Genel Kurula bildirir.

 

Madde 26 – Dernegin Iç Denetimi:

Dernegin iç denetimi esastir. Genel kurul, yönetim kurulu veya denetim kurulu tarafindan iç denetim yapilabilecegi gibi, bagimsiz denetim kuruluslarina da denetim yaptirilabilir. Genel kurul, yönetim kurulu veya bagimsiz denetim kuruluslarinca denetim yapilmis olmasi, denetim kurulunun yükümlülügünü ortadan kaldirmaz.Denetim kurulu; tüzükte gösterilen amaç ve amacin gerçeklestirilmesi için sürdürülecegi belirtilen çalisma konulari dogrultusunda faaliyet gösterip göstermedigini, defter, hesap ve kayitlarin mevzuata ve dernek tüzügüne uygun olarak tutulup tutulmadigini, dernek tüzügünde tespit edilen esas ve usullere göre ve bir yili geçmeyen araliklarla denetler ve denetim sonuçlarini bir rapor halinde yönetim kuruluna ve toplandiginda genel kurula sunar. Denetim kurulu üyelerinin istemi üzerine, her türlü bilgi, belge ve kayitlarin, dernek yetkilileri tarafindan gösterilmesi veya verilmesi, yönetim yerleri, müesseseler ve eklentilerine girme isteginin yerine getirilmesi zorunludur.

 

 

 

 

 

 

Madde 27 – Genel Kurul Toplantisi Ve Organlara Seçilenlerin Idareye Bildirilmesi:

Genel kurulu izleyen otuz gün içinde, yönetim kurulu ve denetim kurulu ile dernegin diger organlarina seçilen asil ve yedek üyeleri mülkî idare amirligine bildirilir. Dernek organlarinda ve yerlesim yerinde meydana gelen degisiklikler de ayni usule tâbidir.

 

Dernegin Gelirleri Ve Aidat Miktari

 

Madde 28 – Dernek Gelirleri:

Dernegin gelirleri ve kaynaklari sunlardir:

— Üyelerden alinan 5 YTL’lik giris ve 60 YTL’lik yillik aidatlardir. Üyelik girisi için ve yillik aidatlardaki degisiklik genel kurul tarafindan belirlenir.

— Spor müsabakalari, yapilan yayinlar, düzenlenen konser, eglence, gezi, seminer, temsil, konferans gibi dernek faaliyetlerinden saglanan gelirler,

— Basili kâgit ve vs. satis gelirleri,

— Dernegin iktisadi isletmelerinden elde edilen gelirler,

 • Dernege yapilan her türlü sartli ve sartsiz bagislar ve yardimlar,

— Mevcut mal ve nakit varliginin degerlendirilmesi ile olusan gelirler,

— Menkul ve gayrimenkul alir ve satar, kiralar,

— Yurt içinden veya disindan dogrudan dogruya veya vasiyet yoluyla hakiki veya hükmi sahislar tarafindan bagislanan menkul veya gayri menkuller ile her türlü kiymet ve haklar,

 • Mevzuata uygun diger gelirler.

 

Madde 29 – Gelirlerin Tahsili Ve Muhafazasi:

Dernek gelirleri dernek mevzuatina uygun makbuzlarla veya dernege ait banka hesabina yatirilmak sureti ile tahsil olunur. Yetkili kisi veya kisilerin imzasi ile çekilir. Yönetim Kurulunca mevzuat çerçevesinde her yil için belirlenecek miktardaki para kasada bulundurulabilir. Bu miktarin fazlasi beklemeden bankaya yatirilir.

 

Madde 30 – Harcamalar:

Dernek giderleri bütçeye uygun olarak yapilir. Bu harcamalar belgelere dayanir.

 

Madde 31 – Dernege Yapilacak Yardimlarin Ve Alinacak Borçlarin Sartlari:

Dernek, ihtiyaç duyulmasi durumunda, her türlü giderlerini karsilamak üzere, genel kurulda kabul edilmis olan gelecek dönem bütçesinin giderler toplamini asmamak kaydiyla Yönetim Kurulu karari ile gerçek ve tüzel kisilerden borç alabilir. Borçlarin geri ödeme tarihleri, borç alma karari alan Yönetim Kurulunun görev süresinin bitecegi tarihten sonraki bir tarih olamaz.

 

Madde 32 – Defter Ve Kayitlari:

Dernekler mevzuatinin defter ve kayitlara iliskin hükümlerinde belirtilen defter ve kayitlarin tutulmasi zorunludur. Defterlerin tasdikli olmasi zorunlu olanlari noterden veya dernekler biriminden tasdik ettirilir. Bu defterlerin ve gelir-gider belgelerin saklanma süresi özel kanunlarda gösterilen süreye iliskin hükümler sakli kalmak üzere bes yildir.

 

Madde 33 – Gelir Ve Giderlerdeki Usul:

Dernek gelirleri alindi belgesi ile toplanir ve giderler harcama belgesi ile yapilir. Dernek gelirlerinin bankalar araciligi ile toplanmasi halinde banka tarafindan düzenlenen dekont veya hesap özeti gibi belgeler alindi belgesi yerine geçer. Dernek gelirlerinin toplanmasinda kullanilacak alindi belgeleri, ilgili yönetmelik dogrultusunda yönetim kurulu karari ile bastirilir. Dernek gelirlerini toplayacak kisiler yönetim kurulu karariyla belirlenir ve bunlar adina yetki belgesi düzenlenir.

 

 

 

 

 

Madde 34 – Temsilcilik:

Dernek, genel kurul karari ile gerekli gördügü yerlerde dernek faaliyetlerini yürütmek amaciyla temsilcilik açabilir. Temsilcilikler, dernek genel kurullarinda temsil edilmezler. Temsilciligin adresi, yönetim kurulu karariyla temsilci olarak görevlendirilen kisi veya kisiler tarafindan o yerin mülkî idare amirligine yazili olarak bildirilir.

 

Dernegin Feshi Ve Mallarin Tasfiyesi

 

Madde 35 – Dernegin Feshi:

Dernek genel kurulu dernegin her zaman feshine karar verebilir. Ancak karar verilebilmesi için genel kurula katilma hakkina sahip bulunan dernek üyelerinin en az üçte ikisinin toplantida hazir bulunmalari sarttir. Ilk toplantida bu çogunlugun saglanamamasi halinde üyeler dernek tüzügünün ilgili maddesine göre ikinci toplantiya çagrilir. Feshe iliskin kararin toplantida hazir bulunan üyelerin üçte iki çogunlugu ile verilmesi zorunludur.

 

Madde 36 – Mallarin Tasfiyesi:

Dernegin feshine karar veren Genel Kurul, dernek mallarinin tasfiyesi için üç kisilik bir heyet seçer. Bu heyet, dernek mallarini, alacak ve borçlarini tespit eder, alacaklarini alir, borçlarini öder. Feshe karar veren Genel Kurul, mallarin hangi kurulusa devredilecegine de karar verir.

 

Madde 37 – Belirtilmeyen Konular:

Bu tüzükte açik hüküm bulunmayan durumlar için Dernekler Kanunu ile Türk Medeni Kanununun derneklere iliskin hükümlerine ve ilgili yönetmeliklere basvurulur.

 

Madde 38 – Dernegin Yönetim Kurulu Asagidaki Gibidir:

 

 

 1. Abdullah GÖKDAS                   Yönetim Kurulu Baskani
 2. Zahreddin ÖZKÖMEÇ               Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi
 3. Ahmet ÖZKUL                           Yönetim Kurulu Muhasibi
 4. Harun SAKIZCI                          Yönetim Kurulu Sekreteri
 5. Tarik Kaan YILMAZ                   Yönetim Kurulu Üyesi